Dünya Sağlık Örgütü

Dünya Sağlık Örgütü, etkin bir önlem olarak şekerin vergilendirilmesini, fazla şeker tüketiminin azaltılması ile obezite ve şişmanlık salgınının durdurulması açısından tavsiye etmektedir.

Dünya Genelinde Uygulanıyor

Şeker vergisi dünya genelinde; Cook Adaları, Kiribati, Fransız Polinezyası, Meksika, Şili, Dominik, Barbados, Portekiz, İrlanda, Katalonya(İspanya), Birleşik Krallık, Norveç, Finlandiya, Estonya, Macaristan, Saint Helena, Güney Afrika, Suudi Arabistan, Birleşik Arap Emirlikleri, Mauritius, Şeyseller, Brunei, Nauru, Fiji, Samoa, Tonga gibi 28 ülkede ve ABD’nin San Francisco, Berkeley Albany, Oakland, Seattle, Boulder, Philedelphia gibi 7 şehrinde uygulanmaktadır.

Berkeley

Berkeley Şehrinin düşük gelirli yerleşimlerinde, verginin uygulanmasından bir yıl sonra şekerli içecek tüketimi %21 düşerken, vergisi içeceklerin tüketimi artmış, alkolsüz  içecek satışları üzerindeki toplam etki artış yönünde gerçekleşmiştir.

Meksika

Meksika’da verginin ilk iki yılında satın alınan şekerli içeceklerde yıllık %7,6 oranında azalma meydana gelmiştir.

10 yıllık bir süre zarfında bu oran, obezitede %2,54 azalma ve 86 ila 134 Bin Şeker Hastalığı vakasının azalması anlamına geliyor.

Fransa

Şekerle Tatlandırılmış Alkolsüz İçecekler Vergisini uygulamaya başladıktan sonra Fransa iki yıl içerisinde sıradan Kola talebinde %6,7 azalma oranını yakalamıştır.

Kaynak: https://ncdfree.org/our-solution/infographics/

YORUM YAP

Bir Yorum Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Top
Menu