Sevgili okuyucularım öncelikle geçen hafta geride bıraktığımız Ramazan Bayramı dolayısıyla, hepinizin geçmiş Ramazan Bayramını kutlarım. Bayramdan önceki hafta Gazişehir Gaziantep Futbol Kulübü’nün, Süper Lige yükselmesi sebebiyle aslında çifte bayram yaşadık. İki yıl aradan sonra Gaziantep olarak yeninden Süper Ligde temsil edilecek olmamız mutluluk verici. Bana göre bir kentin Süper Ligde temsilcisi olması, o kentin gelişmişliğini gösteren göstergelerden birisidir. Bu vesileyle ilk defa Süper Lige yükselen futbol takımımızı ve bu başarıda emeği geçen başta kulüp yönetimi olmak üzere herkesi tebrik ederim.

Elbette çok zor bir başarıya imza atıldı. Ancak asıl zorluk bundan sonra başlıyor. Süper Ligin değişmez takımı olmak ve üst sıralarda mücadele etmek için sadece çalışmak yetmiyor. Çok ciddi bir maddi gelire de ihtiyaç var.

Bir futbol kulübünün başlıca gelirleri ise;

– Gişe gelirleri,

ücretsiz e-belge görüntüleyici program, e-fatura görüntületileyici program

– Lisanslı ürünlerin satışından elde edilen gelirler,

– Yayıncı kuruluş gelirleri,

– Sponsorluk gelirleri,

– Reklam Gelirleri,

– Bağış ve Yardımlardan oluşmaktadır.

Burada bir Gaziantep taraftarı olarak takımımızı maçlarda desteklemenin ötesinde de üzerimize düşen sorumluluklar bulunmaktadır.

Gaziantep sürekli olarak ülke sanayisine ve ekonomisine katkı sağlayan önemli kentlerden birisi olmuştur. Nitekim İstanbul Sanayi Odası tarafından açıklanan, “Türkiye’nin 500 Büyük Sanayi Kuruluşu-2018 Araştırmasında”, Gaziantep’ten 24 firmanın listede yer aldığını görüyoruz. Yine geçtiğimiz günlerde açıklanan ihracat rakamlarına göre; 2019 yılının beşinci ayında Gaziantep, bir önceki yılın Mayıs ayına oranla % 10,6 artış ve 683 milyon dolarlık ihracatla bugüne kadar en yüksek aylık ihracat rakamını gerçekleştirerek, Gaziantep’in Türkiye’nin en çok ihracat yapan altıncı ili konumundaki yerini koruduğu görüyoruz.

Bir takımı desteklemenin taraftarına yüklediği bazı sorumluluklarda vardır. Çok büyük bir ekonomi haline gelen spor müsabakalarının asli unsuru olan kulüplerin mali açıdan yeterliklerini sağlamaları ve taraftarlarını mutlu edecek neticelere ulaşmaları için hiç şüphesiz renklerine gönül verenlerin desteğini almaları gerekiyor.

Futbol kulübüne sağlanacak desteğin birden fazla yöntemi ve bunun sağlayacağı bir takım vergisel avantajları da bulunmaktadır. Bunlardan en önemlileri ilgili spor kulübüne sponsor olmak veya reklam vermektir.

 

Sponsorluk Harcamaları;

Ticari kazancın elde edilmesi ile doğrudan ilişkili olmayan veya ilişkisi ölçülemeyen, sosyal amacı öne çıkan harcamalar olup ticari kazancın elde edilmesi ile doğrudan ilişkili olan reklam harcamalarından farklılık arz etmektedir.

Sponsor olan kurumun adının anılması koşuluyla,

  • Resmi spor organizasyonları için yapılan saha, salon veya tesis kira bedelleri,
  • Sporcuların iaşe, seyahat ve ikamet giderleri,
  • Spor malzemesi bedeli,
  • Gençlik ve Spor Genel Müdürlüğünün uygun göreceği spor tesisleri için yapılan ayni ve nakdi harcamalar,
  • Sporcuların transfer edilmesini sağlayacak bonservis bedelleri,
  • Spor müsabakaları sonucuna göre sporculara veya spor adamlarına prim mahiyetinde ayni ve nakdi ödemeler gibi harcamalar sponsorluk harcaması olarak değerlendirilmektedir.

Sponsorluk harcamalarının; kanunlarca tespit edilen amatör spor dalları için tamamı, profesyonel spor dalları için yüzde 50’si gelir veya kurumlar vergisi matrahının tespitinde beyan edilen kurum kazancından indirilmesi mümkündür.

Türkiye Süper Liginde yer alan futbol kulüplerinin Gençlik ve Spor Genel Müdürlüğü tarafından profesyonel olarak kabul edilmesi nedeniyle, Gazişehir Gaziantep Futbol Kulübüne sponsor olunması dolayısıyla yapılan harcamaların % 50’sinin, gelir veya kurumlar vergisi matrahının tespitinde kazançtan indirilmesi mümkündür. Ancak sponsor olmanın yönetmeliklerle belirlenmiş bir takım kuralları ve şekil şartları mevcuttur.

Sponsorluğa göre daha pratik ve vergisel açıdan daha avantajı olan bir diğer yöntemde reklam vermektir.

Reklam Vermek;

Kulübümüze destek olmanın en ticari yolu şüphesiz reklam vermektir. Reklam, bir şirketin en etkili pazarlama ve tanıtım aracıdır. Zira reklam vererek hem kulübümüze destek olabilir hem de şirketinizin ya da ürünlerinizin bilinirliğini artırarak hedef kitleyi oluşturanları bilgilendirebilir veya daha kolay ulaşabilirsiniz.

Yapılan yasal düzenlemelerde; spor sahalarına, sporcuların veya diğer ilgililerin spor giysilerinin ya da spor araç ve gereçlerinin üzerine yazılı veya elektronik sinyaller yardımıyla sanal olarak kurumun tanıtımının yapılmasını sağlayacak amblem, marka, isim ve benzeri işaretler konulması gibi doğrudan ticari fayda sağlayan ve kurumun tanıtımını amaçlayan harcamalar reklam harcaması olarak değerlendirilmektedir.

Reklam vermenin en büyük avantajı, sponsorluktan farklı olarak reklam harcamasının bir indirim değil gider unsuru olmasıdır. Bir diğer deyişle, sponsorluk harcamaları ancak belli şartlar ve sınırlar çerçevesinde beyanname üzerinden indirim konusu yapılabilirken, reklam harcamalarının tamamı, diğer giderler gibi doğrudan kayıtlara masraf olarak yazılabilmektedir.

Örneğin; o yıl işletmeniz zarar etti ise, sponsorluk desteği nedeniyle vergi avantajı elde edemezken; reklam harcamasını kayıtlara gider olarak geçirerek zararınızı arttırma ve bu zararı da sonraki yıllarda yapılacak kardan mahsup edebilme imkanınınız bulunmaktadır. Eğer işletmeniz o yıl karda ise, reklam harcamasının yüzde 22’si kadar kurumlar vergisi avantajı yaratmanız mümkündür.

Görüldüğü gibi reklam harcamaları kurum kazancının tespitinde doğrudan gider konusu yapılabilirken; sponsorluk harcamaları ancak ilgili dönemde kazanç oluşması durumunda indirilebilmektedir. Ayrıca reklam harcamalarının tamamı gider konusu yapılabilmekte ve indirilemeyen kısmı sonraki dönemlere devredilebilmekte iken sponsorluk harcamalarının indirilemeyen tutarı sonraki dönemlere devredilememektedir. Bu nedenlerden dolayı vergilendirme bakımından değerlendirildiğinde şirketler için, reklam; sponsorluğa göre çok daha avantajlı ve tercih edilebilir özelliktedir.

Kentimizin tanıtımına katkı sağlayacak ve bir marka yüzü olacak Gazişehir Gaziantep Futbol Kulübünün, ülke ekonomisine yön veren ve katkı sağlayan sanayicilerimiz ve iş adamlarımız tarafından desteklenmesi ve bu başarının mutlaka takdir edilmesi gerekmektedir. Marifet iltifata tabidir…

Son Güncelleme: 30 Kasım 2019 /Spor Kulüplerine Sponsor Olma ve Reklam Verme
Yasal Uyarı: @Vergipedia , Tüm hakları saklıdır - Yanlızca kaynak gösterilerek kullanılabilir.
ETİKETLER :

YORUM YAP

Bir Yorum Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Son Yorumlananlar
Top
Menu