Ekmek Çeşitlerinde Kdv Oranı Hk.

Bu özelgede Ekmek Çeşitlerinde KDV Oranı üzerinde durulmuş olup genel olarak ekmek çeşitlerinin vergisi diyebileceğimiz bir konuda idarenin görüşüne başvurulmuştur. Ekmekte yıllar içerisinde farklı oranlarda vergi uygulanmıştır. Ekmek ve çeşitlerinin vergisi konusunda vatandaşlarımız geçmişte çok fazla tereddüde düşmüş çeşitli türdeki ekmeklere ilişkin olarak özelge talebinde bulunmuşlardır.

Vergipedia üzerinden daha fazla özelgeye erişebilirsiniz. Diğer sayfalarımızı ziyaret etmeyi ihmal etmeyin.

 

T.C.

ücretsiz e-belge görüntüleyici program, e-fatura görüntületileyici program

GELİR İDARESİ BAŞKANLIĞI

MUĞLA VERGİ DAİRESİ BAŞKANLIĞI

Mükellef Hizmetleri Grup Müdürlüğü

 

Sayı: B.07.1.GİB.4.48.15.01-KDV/26-110

01/11/2011

Konu: Ekmek çeşitlerinde KDV oranı

 

 

İlgide kayıtlı özelge talep formunuzda; fırın işletmenizde imal ettiğiniz normal ekmek, çavdar ekmeği, sütlü ekmek, köy ekmeği, Isparta ekmeği, yoğunlaştırılmış buğday ekmeği, kepek ekmeği, tost ekmeği, light tost ekmeği, hamburger ekmeği, sandviç ekmeği ve galeta ununa uygulanması gereken katma değer vergisi (KDV) oranları sorulmaktadır.

KDV oranları, KDV Kanununun 28 inci maddesinin Bakanlar Kuruluna verdiği yetkiye dayanılarak yayımlanan 2007/13033 sayılı Bakanlar Kurulu Kararnamesi ile Kararnameye ekli (I) sayılı listede yer alan teslim ve hizmetler için %1, (II) sayılı listede yer alan teslim ve hizmetler için %8, listelerde yer almayan vergiye tabi işlemler için %18 olarak tespit edilmiştir.

Söz konusu Kararnameye ekli (I) sayılı listenin 4 üncü sırasında “buğday unu, buğday unundan imal edilen ekmekler (kepekli olanlar dahil, diğer katkı maddeliler hariç), yufka” teslimlerine %1; (II) sayılı listenin 15 inci sırasında ise Türk Gümrük Tarife Cetvelinin 19 uncu faslında yer alan malların teslimlerine %8 oranında KDV uygulanacağı belirtilmiştir.

Buna göre, fırın işletmenizde buğday unundan imal ettiğiniz normal ekmek, köy ekmeği, Isparta ekmeği, yoğunlaştırılmış buğday ekmeği,kepek ekmeği, tost ekmeği, light tost ekmeği, hamburger ekmeği, sandviç ekmeği teslimlerinde %1, çavdar ekmeği ile katkı maddesi kullanarak imal ettiğiniz sütlü ekmek ve galeta unu teslimlerinde ise %8 oranında KDV uygulanacaktır.

Bilgi edinilmesini rica ederim.

 

Özelge:Ekmek Çeşitlerinde Kdv Oranı Hk.

01.11.2011

B.07.1.GİB.4.48.15.01-KDV/26-110

Ekmek Çeşitlerinde Kdv Oranı Hk.

ETİKETLER :
Top
Menu