Bu yazımızda elektronik fatura dosyaları masaüstü bir programla nasıl görüntülenir sorusuna cevap arayacağız. Elektronik fatura dosyaları entegratörlerin sunduğu web temelli hizmetler yanında masaüstü bir programla da görüntülenir veya görselleştirilebilir.

Bu yazımızda elektronik fatura dosyaları masaüstü bir programla nasıl görüntülenir sorusuna cevap arayacağız. Elektronik fatura dosyaları entegratörlerin sunduğu web temelli hizmetler yanında masaüstü bir programla da görüntülenir veya görselleştirilebilir. Görüntüleme işleminde en önemli alternatiflerden birisi Gelir İdaresi Başkanlığı tarafından mükelleflerin kullanımına sunulan “e-fatura görüntüleyici” programdır. Web start teknolojisi ile çalışan program kodların Gelir İdaresi Başkanlığı sunucusundan kullanıcının bilgisayarındaki geçici belleğe yüklenmesi suretiyle kullanılmaktadır. Programın düzgün bir şekilde çalışabilmesi için Java programlama dilinin sanal makinesinin belli bir sürümünün ve üzerindeki sürümlerin kullanıcının bilgisayarında yüklü olması gerekmektedir. Java Runtime konusunda yaşanılan sorunlar ve programın eş zamanlı olarak birden fazla faturayla çalışmaya izin vermemesi kullanıcıların alternatif program arayışına sebebiyet vermektedir.

XML Dosya Uzantısına Sahip Elektronik Fatura Dosyaları

Başkaca bir alternatif olarak elektronik fatura (e-fatura) görüntüleme işlemi XML dosya uzantısına sahip belgenin ücretsiz bir e-belge görüntüleme programı olan Justitia Viewer programı ile açılması suretiyle gerçekleştirilebilir. Elektronik fatura dosyaları programın arayüzünde bir tarayıcıda açılmış gibi görüntülenir ve kullanıcıya birden fazla e-belge türü ile çalışma imkanı sağlanır. XML uzantısına sahip dosyalar Windows İşletim Sistemine sahip bir bilgisayarda doğrudan bir programla ilişkilendirilerek gelmemektedir. Dahası e-fatura dosyaları çoğunlukla zip uzantılı yani arşivlenmiş olarak saklanmaktadır. Bu yüzden zip arşivinden çıkarılan bu dosyaların bir ikonik görüntüsü çoğu zaman bulunmamaktadır. Aşağıda bu görünüme sahip bir elektronik faturanın (e-fatura) dosya görüntüsüne yer verilmiştir.

elektronik fatura (e-fatura) görüntüleme işlemi

Ancak bir XML dosyasını daha önce başka bir programla açmayı denemiş ve XML dosya uzantısını söz konusu programla ilişkilendirmiş olabilirsiniz. Bazı kişiler e-fatura dosyalarını “Birlikte Aç Komutu” ile birlikte sistemlerinde tanımlı tarayıcılarla (Chrome, Firefox, Edge vb.) açmaya çalıştığında bu ilişki doğrudan kurulmaktadır. Aşağıda XML uzantısına sahip bir e-fatura dosyasının Firefox tarayıcısında ilişkilendirildiği durumdaki ikon görselliği örneklendirilmiş durumdadır.

Program ile e-fatura görüntüleme işlemi yaparken önemli olan bunların görselliği değildir. Önemli olan faturaların tamamının programa aktarılmadan önce zip arşivinden çıkarılmasıdır. Aksi halde program e-fatura dosyalarını tanımayacaktır.

Justitia Viewer İle Elektronik Fatura Görüntüleme İşlemleri

Justitia Viewer programı ile elektronik fatura dosyalarına ek olarak e-arşiv fatura, e-irsaliye, e-müstahsil makbuzu gibi mali belgelerin görüntülemesi de yapılabilmektedir. Elektronik fatura gibi bu belgeler de aynı arayüzden görüntülenir ve aynı anda program yüklenebilir. Aşağıdaki videoda oldukça kısa olarak e-fatura dahil çok farklı çeşitlerdeki e-belgenin görüntülenmesi süreci açıklanmıştır. Videoda e-fatura görüntüleme işlemi program kullanımı üzerinden açıklanmıştır.

E-Fatura Görüntüleme Rehberi

Ayrıca elektronik belgelerin Justitia Viewer programı ile görüntülenmesine ilişkin olarak bu adres yer alan rehberden yararlanılması da olanaklıdır. Söz konusu rehberde işlemler basamak basamak ele alınarak özetlenmiştir.

Justitia Viewer Nedir?

Justitia Viewer programı ücretsiz bir e-belge görüntüleme programıdır. Kar amacı gütmemekte ve kullanıcılarına herhangi bir reklam göstermemektedir. Aksine kullanıcı bilgisi toplama ve kullanıcıların haberi olmadan arka plan işlemleri yürütme gibi bir misyonu yoktur. Tamamen mali alanda çalışan personel denetim süreçlerinde ihtiyaç duyduğu kolaylığın sağlanması amacıyla kodlanmıştır. Freeware (ücretsiz) program kültürünün bir parçasıdır.

Programı İndirme

Programı indirmek isteyen okuyucularımız bu adresten (https://www.justitiaprojesi.com/indir/) programın indirme sayfasına giderek programı indirebilir. İndirme sayfasında kendisi için ayrılan indirme kutucuğundan programı indirebilirsiniz. Program bir masaüstü program olduğundan bilgisayara kurulması gerekmektedir. Öncelikle kullanıcı sözleşmesinin kullanıcılar tarafından okunması ve kabulü gerekmektedir. Kurulum ve ilk çalıştırma sürecinde kullanıcıdan herhangi bir kişisel bilgi veya üyelik talep edilmemektedir. Aksine kullanıcı sözleşmesinin kabul edilmesi programın kullanılması açısından yeterlidir. Ayrıca gizlilik sözleşmesi üzerinden veri gizliliği ve vergi mahremiyetine ilişkin bilgilere erişilebilmektedir.

Faydalı Bağlantılar

Proje Sayfası:

Programın ve diğer benzeri ücretsiz programların dahil olduğu Justitia Projesi sayfasında bu adresten erişebilirsiniz.

Viewer Projesinin Tanıtım Sayfası:

Viewer projesinin tanıtım sayfasına bu bağlantı üzerinden ulaşabilirsiniz.

Eğitim Videoları:

Programla ilgili daha önce yayınlanan eğitim videoalarını bu adresten izleyebilirsiniz.

Soru ve Geliştirme Talepleri:

Programla ilgili soru, istek, görüş ve geliştirme taleplerinizi bu kanaldan iletebilirsiniz.

Justitia Projesi:

Justitia Viewer projesi Justitia Projesinin bir alt projesidir. Bu adresten proje hakkındaki tüm endişelerinizi giderebilirsiniz.

E-fatura dosyaları programla nasıl görüntülenir başlıklı yazımızı görüntülemektesiniz. Yazılarımız kaynak gösterilmeden kullanılamaz.

YORUM YAP

Bir Yorum Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Top
Menu