E-defteri Excel’e aktarma işlemi mali alanda çalışanlar tarafından en çok talep edilen işlemler arasında yer almaktadır. E-defterin XML formatına sahip olması defteri görüntüleyecek ve denetimini yapacak programların sayısını oldukça azaltmaktadır.

E-defteri Excel’e aktarma işlemi mali alanda çalışanlar tarafından en çok talep edilen işlemler arasında yer almaktadır. E-defterin XML formatına sahip olması defteri görüntüleyecek ve denetimini yapacak programların sayısını oldukça azaltmaktadır. Bu sebeple orta ve küçük ölçekteki mükelleflerin defterlerinin Excel formatına aktarılarak görüntülenmesi ve hatta denetlenmesi tercih edilen bir yöntem halini almıştır.

E-defteri Excel’e Aktarma

E-defteri Excel’e aktarma işlemi defteri üreten muhasebe programları üzerinden gerçekleştirilebilir. Ancak bu çoğu zaman gerçek bir defterden aktarım işlemi değildir. Daha çok veritabanında yer alan verilerin excel’e dönüştürülmesi tercih edilmektedir. Bununla birlikte üretilen e-defterlerin Vergi Müfettişleri ve diğer denetçiler tarafından görüntülenebilir olması zorunluluğu bulunmaktadır. Yani defteri üreten mükellefler bu zorunluluğu dikkate alarak defterlerini üretmelidir. İncelemelerde e-defterin kendisi yanında excel formatlı örnekleri de talep edilebilmektedir. Böyle durumlarda e-defter ile excel’e dökülen verilerin birbirine eşdeğer olduğundan emin olunması gerekir.

 

E-defteri Excel'e Aktarma

 

Justitia Viewer Programı e-defterin Excel, CSV ve Sqlite veritabanı gibi farklı formatlara dönüştürülmesinde kullanılan ücretsiz bir e-belge görüntüleme ve denetim programı olarak bu tarz dönüşümlere izin vermektedir. Program ücretsiz bir program olup herhangi bir gelir modeline sahip değildir. Kullanıcılardan gelen taleplere bağlı olarak geliştirilen freeware bir program mahiyetindedir. İçerisinde yer alan gizlilik ve güvenlik politikasına harfiyen uyan program kullanıcıların haberi olmadan kullanıcı verileri toplamamakta veya arka plan işlemleri yürütmemektedir. Aşağıdaki videoda Viewer kullanılarak birden fazla e-defteri Excel’e aktarma işleminin nasıl gerçekleştirilebileceği açıklanmıştır.

Ayrıca rehber tarzı dokümalanları seven kullanıcılar için e-defter aktarım sürecini anlatan bir adet rehber de hali hazırda bulunmaktadır.

Programı İndirme

Programı indirmek isteyen okuyucularımız bu adresten (https://www.justitiaprojesi.com/indir/) programın indirme sayfasına giderek kendisi için ayrılmış olan indirme kutucuğundan program indirebilecektir. Program bir masaüstü program olduğundan bilgisayara kurulması gerekmektedir.

Justitia Viewer Programının Diğer Yetenekleri

Justitia Viewer programı ile e-fatura, e-arşiv, e-müstahsil makbuzu ve e-irsaliyeden oluşan e-belgeler üzerinde aşağıdaki işlemler gerçekleştirilebilmektedir:

daha Justitia Viewer geliştirilmeye devam edilen bir program mahiyetindedir.

Faydalı Bağlantılar

Proje Sayfası:

Programın ve diğer benzeri ücretsiz programların dahil olduğu Justitia Projesi sayfasında bu adresten erişebilirsiniz.

Viewer Projesinin Tanıtım Sayfası:

Viewer projesinin tanıtım sayfasına bu bağlantı üzerinden ulaşabilirsiniz.

Eğitim Videoları:

Programla ilgili daha önce yayınlanan eğitim videoalarını bu adresten izleyebilirsiniz.

Soru ve Geliştirme Talepleri:

Programla ilgili soru, istek, görüş ve geliştirme taleplerinizi bu kanaldan iletebilirsiniz.

Justitia Projesi:

Justitia Viewer projesi Justitia Projesinin bir alt projesidir. Bu adresten proje hakkındaki tüm endişelerinizi giderebilirsiniz.

 

YORUM YAP

Bir Yorum Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Top
Menu