Gerçek enflasyon rakamı ne? Yeni yılın gelmesiyle birlikte vergi kanunlarında yer alan maktu had ve tutarların da büyük bir kısmı yeniden değerleme oranında artırılarak uygulanmaya başlandı. Bu yıllardır uygulanmakta olan bir düzenleme.

[responsivevoice_button voice=”Turkish Male” buttontext=”Makaleyi Dinle”]


Yeni yılın gelmesiyle birlikte vergi kanunlarında yer alan maktu had ve tutarların da büyük bir kısmı yeniden değerleme oranında artırılarak uygulanmaya başlandı. Bu yıllardır uygulanmakta olan bir düzenleme. Ancak bu yıl açıklanan enflasyon rakamları ile yeniden değerleme oranları arasında farkın yüksek olması, vergisel had ve tutarların enflasyon rakamlarının çok üzerinde artmasına yol açmıştır.

Yeniden Değerleme Oranı Nedir, Nasıl Belirlenir?

23 Aralık 2019 tarihli Resmi Gazete’de yayımlanan 512 seri no.lu Vergi Usul Kanunu Genel Tebliği ile 2019 yılı yeniden değerleme oranı % 22,58 olarak belirlenmiştir.

ücretsiz e-belge görüntüleyici program, e-fatura görüntületileyici program

Vergi Usul Kanunu’nun mükerrer 298 inci maddesinde;

“Yeniden değerleme oranı, yeniden değerleme yapılacak yılın Ekim ayında (Ekim ayı dahil) bir önceki yılın aynı dönemine göre Türkiye İstatistik Kurumunun (TUİK) Üretici Fiyatları Genel Endeksinde (ÜFE) meydana gelen ortalama fiyat artış oranıdır. Bu oran Maliye Bakanlığınca Resmi Gazete ile ilan edilir.”

hükmü yer almaktadır.

Her ne kadar yeniden değerleme oranı 2019 yılı için belirlenmiş olsa da 2020 yılında uygulanacak birçok vergisel maktu had ve tutarları da değiştirmektedir.

Yeniden değerleme oranının etkilediği düzenlemelerden bazılarına aşağıdaki gibidir;

• Gelir vergisine tabi gelirlerin vergilendirilmesinde esas alınan gelir vergisi dilimleri,

• Konut olarak kiraya verilen gayrimenkullere ilişkin istisna tutarı,

• Yemek yardımı istisnası,

• Vergi Usul Kanunu’nda düzenlenen; fatura kullanma mecburiyeti, usulsüzlük, özel usulsüzlük cezaları gibi çeşitli had ve miktarlar,

• Maktu damga vergileri ve damga vergisine ilişkin üst sınır,

• Çeşitli harç tutarları,

• Yıllık KDV iadeleri için geçerli asgari iade tutarları,

• Kurumlar Vergisi Kanunu’nun 32/A maddesine istinaden düzenlenen yatırım teşvik belgeleri kapsamında, yararlanılamayan yatırıma katkı tutarı.

Motorlu Taşıtlar Vergisindeki Artış Ne Kadar?

Bu yıl farklı olarak Motorlu Taşıtlar Vergisi, yeniden değerleme oranından daha farklı olarak belirlenmiştir.

Motorlu Taşıtlar Vergisi Kanununun 10’uncu maddesi uyarınca; her takvim yılı başından geçerli olmak üzere önceki yılda uygulanan taşıt değerleri ve vergi miktarları o yıl için yeniden değerleme oranında artırılır. Ancak Cumhurbaşkanı, yeniden değerleme oranının % 50 fazlasını geçmemek, %20’sinden az olmamak üzere yeni oranlar tespit etmeye yetkilidir.

Buna göre, 2019 yılında yeniden değerleme oranı %22,58 olarak belirlenmiş olsa da 2020 yılında uygulanacak motorlu taşıtlar vergisi tutarlarının %12 oranında artırılması kararlaştırılmıştır.

2019 yılı Enflasyon Rakamları;

2019 yılı aralık ayının enflasyon rakamlarının açıklanmasıyla birlikte yıllık enflasyon rakamları da ortaya çıktı. TÜİK’e göre, 2019 yılı yıllık enflasyon TÜFE’de % 11,84 ve ÜFE’de % 7,36 oldu.

Vergisel rakamlar yeniden değerleme oranının hesabında dikkate alınan üretici fiyatları genel endeksinde meydana gelen ortalama fiyat artış oranına göre yani %22,58 artarken, enflasyon rakamlarının belirlenmesinde geçen yılın aynı ayına göre değişim oranı yani % 11,84 ve % 7,36 oranları dikkate alınmaktadır.

Elbette bunlar teknik konular olarak kafa karışıklığına yol açıyor olabilir. Hesaplama yöntemleri her ne kadar farklı olsa da yeniden değerleme oranını ile enflasyonun etkilediği dönemlerin aynı olması uygulamada ciddi sorunlara yol açmaktadır.

Teknik olarak hesaplamalar kendi içerisinde her ne kadar doğru olsa da, vergilemeye ilişkin artış rakamları % 22,58 olurken, asgari ücretli, memur ve emekli gibi sabit ücretlilerin maaş artışlarının hesabında tüketici fiyat endeksi yani % 11,84’in dikkate alınmaktadır.

Hesaplamaların bu şekilde yapılması, devletin açıkladığı resmi enflasyon rakamlarının çok daha üzerinde vergisel maktu had ve tutarların artması, uygulanan artış yöntemlerinin ne kadar sağlıklı olduğu sorusunu da akla getirmektedir.

Artışlarda uygulanan yöntem farklılıkları bu yıl yapılan hesaplamalarda olduğu gibi sağlıklı olmayan sonuçların ortaya çıkmasına neden olduğundan, aynı dönemi etkileyecek artışlarda aynı yöntemlerin uygulanması bu sorunu da ortadan kaldırmış olacaktır.

Yeni yılın hepimize sağlık, huzur, mutluluk ve bol kazançlar getirmesi dileklerimle…

 

8 Ocak 2020 /Gerçek Enflasyon Rakamı Ne?
Yasal Uyarı: @Vergipedia , Tüm hakları saklıdır - Yanlızca kaynak gösterilerek kullanılabilir.
ETİKETLER :

YORUM YAP

Bir Yorum Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Son Yorumlananlar
Top
Menu