İhtiyaç duyulandan çok daha fazla kalorinin şekerden alınması önemli bir sorun. Ülkemiz şeker ve şekerli içecek tüketiminde ilk sıralarda yer alıyor. Peki, Obeziteyle mücadelede Birleşik Krallık örneğinde olduğu gibi şeker vergisinden yararlanabilir miyiz? Vergipedia olarak şeker vergisini masaya yatırıyoruz.

Birleşik Krallık tarafından 2016 yılında uygulanacağı açıklanan Alkolsüz İçecekler Vergisi(Soft Drinks Levy) 2020 yılına gelindiğinde şeker tüketiminin azaltılması konusunda kesin bir başarı elde etmiş görünüyor. Türkiye’de ise şeker, kalp hastalıkları gibi obeziteye bağlı hastalıklar tavan yapmış durumda. Yanlış beslenme ve yüksek kalorili yiyecek ve içeceklerin aşırı tüketimi obeziteyi tetikliyor. İhtiyaç duyulandan çok daha fazla kalorinin şekerden alınması önemli bir sorun. Ülkemiz şeker ve şekerli içecek tüketiminde ilk sıralarda yer alıyor. Peki, Obeziteyle mücadelede Birleşik Krallık örneğinde olduğu gibi şeker vergisinden yararlanabilir miyiz? Vergipedia olarak şeker vergisini masaya yatırıyoruz. 

Daha fazla bilgi için konu hakkındaki makalemizi okuyabilirsiniz: 

Şeker Vergisine Ne Dersin Şeker Kardeşim

Önemli: Youtube yayınlarının izlenmesine ilişkin erişim politikası bulunan bir kurumdan bu sayfaya ulaşıyorsanız gömülü(embed) video içeriğini görüntüleyemeyebilirsiniz.

YORUM YAP

Bir Yorum Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Top
Menu