Çavdar Unu, Mısır Unu, Yulaf Unu Ve Soya Unu Teslimleri İle Hazır Ekmek Mikslerinin %8 Oranında Katma Değer Vergisi Uygulanması Gerekmektedir.

Çavdar Unu, Mısır Unu, Yulaf Unu Ve Soya Unu Teslimleri İle Hazır Ekmek Mikslerinin %8 Oranında Katma Değer Vergisi Uygulanması Gerekmektedir.konulu özelgenin içeriği aşağıda verilmiştir. Vergipedia üzerinden daha fazla özelgeye erişebilirsiniz. Diğer sayfalarımızı ziyaret etmeyi ihmal etmeyin.

Çavdar Unu, Mısır Unu, Yulaf Unu Ve Soya Unu Teslimleri İle Hazır Ekmek Mikslerinin %8 Oranında Katma Değer Vergisi Uygulanması Gerekmektedir. 

T.C.

MALİYE BAKANLIĞI

ücretsiz e-belge görüntüleyici program, e-fatura görüntületileyici program

Gelirler Genel Müdürlüğü

SAYI   :B.07.0.GEL.0.54/5428-1917

KONU:

ANKARA VALİLİĞİ

(Defterdarlık: Vasıtalı Vergiler Gelir Müdürlüğüne)

İliniz mükelleflerinden …… Unlu Mamuller Gıda Katkı Maddeleri Turizm İnşaat Ticaret Limited Şirketi tarafından Bakanlığımıza verilen bir Örneği ilişik 10.01.2005 tarihli dilekçede, şirketin imalatını yaptığı çeşitli unlar (çavdar unu, mısır unu, yulaf unu, soya unu) ile hazır ekmek misklerinin ( tahıl ekmeği miksi, yulaf ekmeği miksi, mısır ekmeği miksi, soya ekmeği miksi) teslimlerinde uygulanması gereken KDV oranı hakkında Bakanlığımız görüşü sorulmaktadır.

Katma Değer Vergisi oranları. Katma Değer Vergisi Kanununun 28. maddesinin Bakanlar Kuruluna verdiği yetkiye dayanılarak yayımlanan 2002/4480 sayılı Kararname Eki î sayılı listede yer alan mal ve hizmetler için % 1, II sayılı listede yer alan teslim ve hizmetler için % 8, bu liste dışındaki mal ve hizmetler için ise % 18 olarak tespit edilmiştir.

Bilindiği gibi. katma değer vergisi oranlarını belirleyen 2002/4480 sayılı Kararname Eki II sayılı listenin 29.12.2004 tarih ve 2004/8301 sayılı Kararname ile değişik 3. sırasında “Pirinç, bulgur, makarna, mantı, erişte, her nevi ekmek (I sayılı listenin 5 inci sırasında belirtilen ekmekler hariç), simit, poğaça, galeta, kadayıf ile hububat, bakliyat, pirinç ve bulgurdan elde edilen un ve irmikler.”in %8 oranında katma değer vergisine tabi olacağı belirtilmektedir.

Buna göre. adı geçen şirket tarafından üretilen çavdar unu. mısır unu, yulaf unu ve soya unu teslimleri ile hazır ekmek miksîerinin %8 oranında katma değer vergisi uygulanması gerekmektedir.

Bilgi edinilmesini ve durumun dilekçeye cevaben adı geçen şirkete de d uyuru İmasını rica ederim.

Özelge:Çavdar Unu, Mısır Unu, Yulaf Unu Ve Soya Unu Teslimleri İle Hazır Ekmek Mikslerinin %8 Oranında Katma Değer Vergisi Uygulanması Gerekmektedir.

25.05.2005

B.07.0.GEL.0.54/5428-1917-52950

Top
Menu