Türkiye Muhasebe Standartları(3)

Diğer konular:

Covid-19 Salgınının Türkiye Muhasebe Standartları Kapsamında Değerlendirilmesi

Makale Türkiye Muhasebe Standartları Ali Osman Eflatun

2019 yılı Aralık ayında tüm dünya Covid-19 (Korona Virüs) ile tanıştır. Çin’de başlayan bu virüs kısa zamanda tüm dünyaya yayılarak insanlık için çok büyük bir tehdit haline gelmiştir. Tehdit artık kriz halini almaya başlamıştır. Etkilenen ülkelerin başında dünya ekonomisine yön veren iki ülke olan ABD ve Çin yer almaktadır. Hayatın her yönüne kalıcı hasarlar bırakacağı kesin olan bu virüs ekonomik anlamda da tüm dünyayı etkileyecektir. Birleşmiş Milletler Ticaret ve Kalkınma Konferansı –United Nations Conference on Trade and Development-(“UNCTAD”) küresel büyümenin bu yıl %2’nin altına düştüğünü ve dünya ekonomisinin 1 trilyon dolarlık kaybının olacağı yönünde uyarılarda bulunmuştur.

7 Nisan 2020 0 3937

Hangi Kar Dağıtılabilir?

Makale Türkiye Muhasebe Standartları Muhsin Atçı

Hangi kar dağıtılabilir? Genel bir ifadeyle kâr, işletmenin bir faaliyet dönemi içinde elde ettiği gelirleri ile bu gelirleri elde etmek için katlandığı gider ve maliyetleri arasındaki fark olarak ifade edilebilir. Genel tanım bu olsa da karşımıza mali kâr, ticari kar, muhasebe karı, kâğıt üstünde kar, realize edilmiş kâr vs gibi birçok farklı ifade çıkmaktadır. Peki, hangi kâr dağıtılabilir?

21 Ocak 2020 0 4017

Türkiye Muhasebe Standartları ve Vergi Usul Kanunu Kapsamında Şerefiyenin Raporlanması

Makale Türkiye Muhasebe Standartları Emel Arıkuşu

Halk arasında kiracının gayrimenkulü boşaltması, devretmesi karşılığında yeni kiracıdan veya mülk sahibinden talep edilen bedel yani “hava parası” ile sınırlı olarak algılanan şerefiye aslında bir işletmeyi satın alan kimsenin, satın alınan aktiflerin piyasa değeri üzerinde satıcıya yapacağı ödemedir.

16 Aralık 2019 0 5458
Son Yorumlananlar
Top
Menu