Genel vergi uygulamasına ek olarak genelde belli bir kritere dayanılarak getirilen ek vergilendirmedir. Bu vergilendirme genel hükümet düzeyinde de olabilir yerel yönetimler düzeyinde de gerçekleşebilir.

Ek Vergi

Surcharge

Genel vergi uygulamasına ek olarak  belli bir kritere dayanılarak getirilen ek vergilendirmedir. Bu vergilendirme genel hükümet düzeyinde de olabilir yerel yönetimler düzeyinde de gerçekleşebilir. Örneğin Portekiz’de 2019 yılı için genel vergi oranı %21’dir. Küçük ve orta ölçekli mükelleflerin vergilendirilebilir kazançların ilk 15.000 Avrosu için bu oran %17 olarak uygulanmaktadır. Genel vergi uygulaması bu şekilde olmakla beraber vergilendirilebilir gelirin düzeyine bağlı olarak mükellefler ek vergilere tabi olabilmektedir.

Vergilendirilebilir gelir 1,5 Milyon Avroyu aşarsa 7,5 Milyon Avrayo kadar %3;  7,5 Milyon Avroyu aşan 35 Milyona Avroya kadar gelirlerde %5 ve son olarak 35 Milyon Avroyu aşan gelirlerde %9 ek vergi uygulaması söz konusu olabilmektedir. Portekiz’de yerel yönetimler tarafından da ek vergi uygulanması,  merkez ve merkez altı yönetimler düzeyinde birleşik kurumlar vergisi oranını son durumda %31,5 oranına kadar taşımıştır.

ETİKETLER :

ALFABETİK ARAMA

Aşağıda yer alan harflere tıklayarak ilgili harfle başlayan terimlerin tamamına erişebilirsiniz.

YORUM YAP

Bir Yorum Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Top
Menu