Şifrepunk – Şifrecipanklar, özel hayatın mahremiyetini  ve devlet dahil, rıza gösterilmeyen tüm üçüncü kişilerin gözetiminden uzak tutulması gerektiğini savunan, bu amaçla kriptoloji ve şifreli yazılımların üretilmesi, kullanılması ve yaygınlaştırılmaları çabalarını destekleyen aktivistlerdir.  

Şifrepunk – ŞifreciPank

Cypherpunk

Julian Assange’ın şifrepunk olarak çevrilen kitabı dolayısıyla Türkçe’ye geçişi Şifrepunk olarak gerçekleşen aktivist akım. Aslında şifreci veya şifre ve pankçı kelimelerin birleşimi olarak algılanması daha doğru olur. Pankçı veya pank anlayışı 1970’lerde ortaya çıkmış bir felsefe olup dönemin idarelerini bir miktar uğraştırmıştır. Özellikle mevzu bahis akımın şimdicilik, antikapitalizm, antifaşizm ve anarşizm üzerine yaptığı vurgu, takipçilerin giyim kuşam ve müzik anlaşyışları pek çok kimse için  bu akımın tehlikeli olduğu kanısını uyandırmıştır. Pank anlayışı içerisinde fazlaca düzene karşı gelme öğesi taşımaktadır.

Cypher ise şifre sözcüğü, şifreci anlamlarında kullanılmaktadır. Aslında birleşiminden çıkan anlamın ŞifreciPank kelimesiyle daha iyi karşılanacağı söylenebilir. Çünkü pank akımının aksine ŞifreciPank akımının takipçilerinin içerisinde hem dahi düzeyinde hackerlar, kriptolojistler vardır hem de kriptoloji akımın hedeflerine ulaşmasında bir araç olarak kullanılmaktadır.  Şifrepunk – Şifrecipanklar, özel hayatın mahremiyetini  ve devlet dahil, rıza gösterilmeyen tüm üçüncü kişilerin gözetiminden uzak tutulması gerektiğini savunan, bu amaçla kriptoloji ve şifreli yazılımların üretilmesi, kullanılması ve yaygınlaştırılmaları çabalarını destekleyen aktivistlerdir.

Berkeley Üniversitesi’nden Eric Hughes(Matematikçi) tarafından yazılan bir manifestosu bulunmaktadır. Eric Hughes, Timothy C. May(İş Adamı) and John Gilmore(Sun Microsystem Eski Çalışanı) şifrecipunl grubunun kurucuları arasında gösterilmektedir. 1992 yılının sonlarına doğru dar bir grup ve arkadaşları arasında gerçekleşen aylık toplantılar zamanla bir e-posta listesine dönüşmüş sonunda 2.000 kişilik abone sayısına ulaşmıştır.  Toplantılardan birinde Jude Milhon’ın grubu kriptoloji üzerinde çalışılması ve cyberpunk isimli bilimkurgu edebi türüne benzer öğeler barındırması sebebiyle grubu CypherPunk olarak adlandırdığı söylenmektedir.

Kripto paralar dahil günümüz kripto teknolojilerinin önemli bir kısmının bu felsefeden etkilendiği bilinmektedir.

 

ETİKETLER :

ALFABETİK ARAMA

Aşağıda yer alan harflere tıklayarak ilgili harfle başlayan terimlerin tamamına erişebilirsiniz.

YORUM YAP

Bir Yorum Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Top
Menu