Mt. Gox, Tokyo merkezli borsa olup işlemlerin en yoğun olduğu zamanda tüm dünyadaki bitcoin transferlerinin %70’ini gerçekleştiren bir hacme kadar ulaşmıştır.

Mt. Gox

Mt. Gox döneminin önderlerinden ve bilinen en eski kripto para borsalarından birisidir. Tokyo merkezli borsa, işlemlerin en yoğun olduğu zamanda tüm dünyadaki bitcoin transferlerinin %70’ini gerçekleştiren bir hacme kadar ulaşmıştır. Shibuya’da 2010 yılında kurulan borsa 2014 yılına kadar aktif olmuştur. Jed McCaleb tarafından Magic: The Gathering isimli bir kart oyununda oyun kartlarının ticareti için kurulan websitesi olarak iş hayatına başlamıştır. Bu yüzden sitenin ismi Magic: The Gathering Online Exchange kelimelerinin kısaltılmasından oluşmaktadır. Altyapı daha sonra 2011 yılında Mark Kerpeles tarafından alınmıştır.

Bitcoin transferlerinden aldığı pay, borsayı hackerlerin gözdesi haline getirmiştir. Daha sonra kurgulanan sistemin kendisinin yazılımsal bir takım hatalar barındırdığı da ortaya çıkmıştır. 2014 yılı Şubat ayında  şüpheli işlemler dolayısıyla cüzdanlardan bitcoin transferlerinin askıya alınması ve 850.000 Bitcoin’in (2014 değeri 450 Milyon USD, 2019 değeri 8.5 Milyar USD)kaybolması; Bitcoin ve kripto para tarihinde çok önemli bir krizin gelişmesine neden olmuştur. Skandalın duyulması ile beraber Bitcoinin piyasa değerinde %20 üzerinde fiyat dalgalanması yaşanmıştır.

Mt. Gox daha sonra iflas başvurusu yapmak zorunda kalmıştır. Bitcoinlerin çalınması kadar iflas süreci de sancılı olmuştur. Borsa’da kaybolduğu iddia edilen 200.000 bitcoin’e (skandal zamanında 450 Milyon USA, 2017 değeri 3.5 Milyar USD) ulaşılabilmiş ve iflas otoritesi tarafından alacaklılara dağıtılacak bu para çok fazla soruna neden olmuştur.  Mt. Gox hakkındaki iflas ve dava süreçleri devam etmektedir.

Mt.Gox borsasından çalınan paraların BTC-e isimli başka bir borsaya aktarıldığı iddiası nedeniyle söz konusu borsanın yöneticisi Alexander Vinnik Yunanistan’da tutuklanmış olup ABD’ye iade ve yargılanma süreci devam etmektedir. BTC-e isimli borsa üzerinden Rus vatandaşlarına aktarılan bitcoin miktarının 170.000 – 200.000 bitcoin arasında olduğu tahmin edilmektedir.

Mt.Gox hadisesinin kripto para piyasalarına verdiği en büyük zarar bu piyasaların güvenilirliğine olan etkisidir. Mt.Gox hadisesi uzun yıllar kripto para karşıtı kampanyalarda kullanılmıştır.

ALFABETİK ARAMA

Aşağıda yer alan harflere tıklayarak ilgili harfle başlayan terimlerin tamamına erişebilirsiniz.

YORUM YAP

Bir Yorum Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Top
Menu