Dogecoin şaka olarak başlamış sonra kendi kitlesini oluşturmuş kripto paralardan birisidir. İsminde geçen dog bilinçli bir şekilde doge olarak yanlış kullanılmaktadır. Kripto paranın simgesi Japon Shiba Uni köpeğidir.

Dogecoin

vergipedia dogecoinDogecoin, şaka olarak başlamış sonra kendi kitlesini oluşturmuş kripto paralardan birisidir. İsminde geçen dog kelimesi, bilinçli bir şekilde doge olarak yanlış kullanılmaktadır. Kripto paranın simgesi Japon Shiba Uni köpeğidir. Bu köpeğin resmi, bir dönem internette yayılan esprili bir akıma konu olmuştur(doge meme). Kripto paranın meşhur olması ise Avustralyalı girişimci Jack Palmer tarafından 2013 yılında geleceğin yatırımı Dogecoin temalı bir tweete dayanmaktadır. İlk dogecoin yatırımcılarından Jack Palmer, sonraki demeçlerinde Dogecoin’in bu kadar büyüyeceğini asla tahmin etmediğini ifade etmiştir. Dogecoin’in bir şakadan gerçeğe dönüşmesinde Reddit platformunda aktif bir takipçi grubuna sahip olması ve Bitcoin’in altcoinlere olan ilgiyi arttırması önemlidir. Çok ciddi bir destekçi kitlesi olduğunu söylemek yerinde olacaktır.

Dogecoin, Scrypt Algoritmasını kullanan Litecoin’e dayanmaktadır. Litecoin kendisi ise Bitcoin’in hafif bir kopyası olarak ifade edilmektedir. Diğer birçok kripto parada olduğu gibi bu dizayn zinciri aslında Dogecoin’in ilham kaynaklarını göstermektedir. Dogecoin’in bu kadar başarılı olmasında blokların oluşturulma hızı etkili olmuştur. Litecoin’de 2,5 dk olan süre Dogecoin’de 1 dk kadar sürmektedir. Dogecoin para transferlerinde çok düşük transfer ücreti alınması gelişiminde etkili olan bir diğer faktördür. Diğer paraların aksine enflasyonist bir kripto para olması, özel donanım gerektirmeden ev tipi bilgisayarlarla madencilik yapılabilmesi başarısının arkasında yatan bir başka sebep olarak görülmektedir.

Dogecoin zaman içerisinde birçok hayır kampanyasında fon toplama amacıyla kullanılarak şöhretini arttırmıştır. 2014 Sochi Olimpiyatlarına Jamaika Kar Kızağı ekibinin gönderilmesi için açılan kampanya bunlardan sadece birisidir. Bu yazının yazılıdığı tarih itibariyle bir Dogecoin (DOGE) 0.00204643 USD etmektedir. Bir günlük ticaret hacmi  58,650,080 USD’ye ulamıştır. 250 Milyon USD tutarında toplam bir piyasada değerine sahip Dogecoin altcoinler içerisinde bu ölçüt açısından sıralandığında 30. sırada yer almaktadır. 

 

 

ETİKETLER :

ALFABETİK ARAMA

Aşağıda yer alan harflere tıklayarak ilgili harfle başlayan terimlerin tamamına erişebilirsiniz.

YORUM YAP

Bir Yorum Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Top
Menu