Matrah Arttırımı(5)

Diğer konular:

Afların Gölgesinde Hayata Tutunmaya Çalışan Bir Kamu Maliyesi

Makale Matrah Arttırımı Erhan Selim

Oysa içinde bulunduğumuz durum itibariyle herhangi bir hükümet, muhalefet, sistem veya ideoloji fark etmeksizin 1960’lardan bu yana, öncelikle kamu maliyesinin sonrasında onun topladığı gelirle ayakta duran devletin sağlığının kötüleşmesini fark etmeden af alışkanlığımızı sürdürüyoruz. Giderek toplumun daha büyük bir kesimi tarafından benimsenen ve talep edilen afların bünyede yarattığı etkiyi görmezden geliyoruz. Bu yazıda çok fazla geri gitmeden 7326 sayılı Bazı Alacakların Yeniden Yapılandırılmasına İlişkin Kanun kapsamında örnekler vererek aslında kamu maliyesinin ve devletin sıhhatini bozan bu uygulamalara dikkat çekmek istiyoruz.

5 Ağustos 2021 0 625

Vergi İncelemesi Devam Etmekte Olup Matrah/Vergi Artırmayı Düşünen Mükellefler! Buraya Dikkat!

Makale Matrah Arttırımı Caner Atik

Beklenen af kanunu sonunda çıktı. Önceki kanunlarda olduğu gibi 7326 sayılı Kanun da mükellefler için çok önemli avantajlar içeriyor. Bu avantajlardan en popüler olanı ise mükelleflere incelenmeme zırhı veren veya devam eden incelemelerin sonlandırılmasını sağlayan matrah/vergi artırımı düzenlemesi. Mükelleflerin nasıl matrah/vergi artırımı yapacakları ve hangi şartlarda incelenmeyecekleri gerek kanunda gerek sonrasında yayımlanan tebliğde detaylıca açıklandı. Bugün üzerinde durmak istediğimiz nokta ise kanunun yayımı tarihinden (9 Haziran 2021) önce başlayıp halen devam eden incelemesi olan mükelleflerin, incelenen dönemlere ilişkin matrah/vergi artırımı yapmak istemeleri durumunda kanunun kendilerine sunduğu avantajı kaybetmemeleri konusuna dikkat çekmek.

25 Haziran 2021 0 864

Vergi İncelemesi Devam Edenler İçin Matrah Artırımı

Makale Matrah Arttırımı Erol Çember

Bazı alacakların yeniden yapılandırılması ile bazı kanunlarda değişiklik yapılmasına ilişkin; yeniden yapılandırma, matrah artırımı, kasa ve ortaklar cari hesabının düzeltilmesi, stok affı ile ihtilaflı dosyaların feragat yolu ile çözülmesine ilişkin hükümleri de içeren 7326 sayılı kanun geçtiğimiz günlerde Resmi Gazetede yayımlanarak yürürlüğe girdi.

Yasanın genel içeriğini daha önceki haftalarda yazılarımızla açıklamaya çalıştık. Bu hafta ki yazımızda vergi incelemesinde olan mükelleflerin bu yasadan nasıl yararlanabilecekleri konusunda ki hususları açıklamaya çalışacağız.

15 Haziran 2021 0 919

Web Kazıma Nedir ve Web’den Neler Kazınır

Makale Matrah Arttırımı Erhan Selim

Kazınmış bilgilerin kullanım alanı geniştir. Çevrimiçi pazaryerlerindeki ürün fiyatlarını rutin olarak toplayıp aslında kara cumaların, mega salıların, muhteşem indirimlerin gerçekten indirim olmadığını, insanların göz göre ne şekilde kandırıldığını delilleriyle ortaya koyabilirsiniz. Benzer şekilde emlak ilanları bulunan sitelerden alınan bilgileri analiz ederek konut kredisi faizlerinin bir devlet politikası olarak aşağı çekildiği durumlarda, insanların ev fiyatlarının üzerine ne kadar koyduğunu açıklığa kavuşturabilirsiniz. Böylece faiz indirimleriniz sadece ev sahiplerini mutlu etmeyecek ve politikanızın etkinliği ölçülebilecektir.

13 Kasım 2020 0 2421

Mali Gücüne Göre Vergi Ödememe Hakkının Satın Alınması

Makale Matrah Arttırımı Erhan Selim

Aflar, oran indirimleri ve matrah artırımlarının ülke gündemini meşgul ettiği bir dönemden geçiyoruz. Buna ek olarak, vergi, kambiyo ve gümrük tarafındaki gelişmeler ve bitmek tükenmek bilmeyen mevzuat güncellemeleri derken mali gündemin sürekli dalgalandığı bir ortamda yıllardır mesleklerimizi icra ediyoruz. Neyse ki bu yaşam stiline bir şekilde alıştık. Artık mali politikaların çok daha stabil olduğu İsveç ve benzeri ülkelerdeki gibi bir mali gündemle istesek de yaşayamayız. Örneğin ister istemez sabahları çayınızı yudumlarken resmi gazeteyi açma ihtiyacı duyuyoruz. Kısa süreli bir tatile çıktığınızda bile kafanızda işten uzak kaldığınız sürede kaçırdığınız gelişmeler oluyor. Bu tempo bir noktaya kadar bizi dinç tutsa da bir şekilde sormadan da edemiyoruz, acaba daha az fırtınalı bir mali ortamda daha hızlı mı yol alırdık? Gelişmekte olan bir ülkenin dinamizmi gereği muhtemelen bu sorunun cevabını hiç bilemeyeceğiz.

27 Ekim 2020 0 2569

Son Yorumlananlar

Top
Menu