Önce bu haberler kimi ilgilendiriyor onu netleştireyim. 7326 sayılı Kanun kapsamında matrah artırımı yapmayı düşünen mükelleflerden bugün itibariyle devam eden vergi incelemesi için hala nihai tutanak imzalamaya resmi yazı ile davet edilmemiş olanlara sesleniyorum. Haberlerin iyisi ile başlayalım. Gözünüz aydın, incelemeniz düştü sayılır. Tane tane açıklayayım.

Önce bu haberler kimi ilgilendiriyor onu netleştireyim. 7326 sayılı Kanun kapsamında matrah artırımı yapmayı düşünen mükelleflerden bugün itibariyle devam eden vergi incelemesi için hala nihai tutanak imzalamaya resmi yazı ile davet edilmemiş olanlara sesleniyorum.

Haberlerin iyisi ile başlayalım. Gözünüz aydın, incelemeniz düştü sayılır. Tane tane açıklayayım.

  • Bilindiği gibi vergi incelemelerinde mükellefler nihai tutanağı imzalamaya resmi yazı ile davet edilirler (Resmi davet yazısının bugün gönderildiğini varsayalım yani 28 Haziran 2021).
  • Resmi yazılar sistemden gönderilip mükellefin evrakları arasına düştüğü tarihten itibaren 5 gün içinde tebliğ edilmiş sayılır (3 Temmuz 2021 tarihinde yazı tebliğ edilmiş sayılacak).
  • Davet yazısında, yazının tebliğ edildiği tarihten itibaren 15 gün içinde imzaya gelinmesi istenir (18 Temmuz 2021 tarihine kadar mükellefin tutanak imzalamaya gelmesi beklenir).
  • Ancak 5604 sayılı Mali Tatil İhdas Edilmesi Hakkında Kanun’un 1’inci maddesi 1 – 20 Temmuz tarih aralığını mali tatil olarak düzenlemiştir.
  • Mükellefin tutanak imzalamaya gelmesinin beklenildiği tarihler mali tatile denk gelmektedir (4 – 18 Temmuz 2021).
  • 1 Sıra Nolu Mali Tatil Uygulaması Hakkında Genel Tebliğ’in 6’ncı maddesinde mali tatil süresince, mükelleflerin inceleme sonucunda yapılacak tespitlerin yer aldığı tutanağı imzalamaya davet edilemeyeceği belirtilmiştir. Dolayısıyla mükelleflerin 1 – 20 Temmuz (20 Temmuz günü de dahil) tutanak imzalamaya gelmeleri beklenemez.
  • Bu sene kurban bayramı 20 – 23 Temmuz tarihlerine denk gelmekte olup bu tarihler resmi tatil günleridir.
  • Mükelleflerin tutanak imzalamaya gidebilecekleri ilk gün 26 Temmuz pazartesidir.
  • Nihai tutanak 26 Temmuzda imzalanırken raporu değerlendirecek komisyona söyleyecekleri olan mükelleflerin “Rapor Değerlendirme Komisyonlarında (RDK) dinlenme talebimiz vardır” ifadesini tutanağa ekletmesinde fayda vardır.
  • Tutanak imzalandıktan sonra, raporun vergi müfettişi tarafından sisteme yüklenerek idareye gönderilmesi, idarenin raporları RDK’ya sevk etmesi, iş yoğunluğu zirve yapmış olan RDK’larda sıranın ilgili rapora gelmesi, raporun RDK tarafından okunup değerlendirilmesi, idarenin mükellefe RDK’da dinlenme için tarih vermesi, dinlenme toplantısının yapılması, raporun RDK tarafından onaylandıktan sonra tekrar idareye sevki, idarenin raporu 2 Ağustos 2021 tarihine kadar vergi dairesine göndermesi için kalan süre sadece 6 işgünüdür.

Son maddede yazılanların 6 işgünü içinde yapılabilmesi her ne kadar teorik olarak mümkün gibi görünse de pratik olarak pek mümkün olamayacağını kanaatindeyim. Vergi müfettişlerinin, idarenin ve rapor değerlendirme komisyonlarının insanüstü bir gayretle mucizeler yaratmayacağını varsayarsak bahsettiğimiz durumdaki mükelleflerin gözü aydın, incelemeleri düştü!!!

Gelelim kötü habere! Dinlenme talep etmiş bazı mükelleflerden, RDK’ların, dinlenme taleplerini “Dinlemeye gerek yoktur” gerekçesiyle reddettikleri duyumunu aldık. Bu uygulama ayrı bir tartışma konusu olduğu için yazıyı daha fazla uzatmaya, kıymetli vaktinizi çalmaya gerek yok.

Her ne kadar RDK’da dinlenme talebinin reddedilmesi, süreci hızlandıracak olsa da bazı incelemelerin, gerekli süreçleri 2 Ağustos’a kadar tamamlayamayacağı kanaatindeyim.

28 Haziran 2021 /VERGİ İNCELEMESİNDE NİHAİ TUTANAK İMZALAMAYA HENÜZ DAVET EDİLMEMİŞ MÜKELLEFLER! SİZE BİR İYİ BİR DE KÖTÜ HABERİM VAR!
Yasal Uyarı: @Vergipedia , Tüm hakları saklıdır - Yanlızca kaynak gösterilerek kullanılabilir.
ETİKETLER :

YORUM YAP

Bir Yorum Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Çocuğunuzun Okul Masrafları Ticari Kazançtan İndirilebilir mi?

makale

Okullarımızda yüz yüze eğitim nihayet başladı Umarım salgın nedeniyle sekteye uğrayan yüz yüze eğitim bu defa kalıcı olur Bu nedenle herkesin maske, mesafe ve hijyen kurallarına uyması ve mutlaka aşı yaptırması toplum sağlığı açısından büyük önem arz etmektedir Okullar açılıyorken eğitim masrafları yapacak anne ve babalara vergisel avantajlar sağlayacak ...

7 Eylül 2021 0 140

Defter Belge İbraz Etmeyen Her Mükellef Sahteci midir?

makale

Değerli okurlarım, öncelikle başlıktaki sorunun cevabını vererek yazıma başlamak istiyorum Yasal defter ve belgelerini ibraz etmeyen her mükellef elbette sahte fatura düzenleyicisi değildir  Ancak son dönemde yapılan vergi incelemelerinde görüyoruz ki yasal defter ve belgelerini ibraz etmeyen daha doğrusu vergi müfettişinin ulaşamadığı ve bu nedenle defter ve belge ibraz yükümlülüğünü ...

1 Eylül 2021 0 252

Son Yorumlananlar

Top
Menu