Elektronik Ticaret(3)

Diğer konular:

Yurtdışındaki Alışveriş Sitelerinden Aldıklarını Yurtiçinde Satanlara Kaçakçılık Şoku

Makale Elektronik Ticaret Erhan Selim

Bu hafta basına yansıyan bir haber, yurtdışı internet alışverişi meraklıları açısından oldukça önemliydi. Özellikle merakın ötesine geçerek bu işi bir gelir kapısı haline getirenler için kötü haberler var diyebiliriz. Yargıtay 7. Ceza Dairesi (2017/15035 E.    2019/12083 K. ) verdiği kararla, çoğunluğu dijital kamera olmak üzere 485 adet muhtelif elektronik eşyayı yurt dışındaki bir sanal mağazadan sipariş ederek ithal ettiği ürünleri ülkemizde yeniden satışa sunan sanık hakkındaki yerel mahkemenin beraat kararını bozdu. Biri dışında her bir eşyanın bedeli 150 Avroluk posta gümrük muafiyet sınırını geçmediğinden, sanığın gümrük vergisini ödemeden satın aldığı ürünleri yurtiçindeki başka bir e-ticaret sitesinde satışa sunduğu biliniyordu.

19 Şubat 2020 0 3595

Dropshipping Dolandırıcılığı

Makale Elektronik Ticaret Erhan Selim

Bu yazımızda dropshipping ile para kazanma hayalinin insanlara satılması ve dropshipping dolandırıcılığı konusu ele alınmıştır. 

12 Şubat 2020 0 3884

Vergi Geldi Bir Gecede Yurtdışı Alışverişsiz Kaldık

Makale Elektronik Ticaret Erhan Selim

Tarihler 15 Mayıs 2019’u gösterdiğinde 1111 Sayılı Cumhurbaşkanlığı Kararıyla Önemli Değeri Olmayan Eşyaya uygulanan gümrük muafiyeti kaldırıldı. Posta veya hızlı kargo yoluyla ülkemize gelen ve önemli değere sahip olmadığı için muafiyet uygulanan bu eşya, çoğunlukla yurtdışı internet alışverişlerinin konusunu oluşturan eşyaydı.  Gümrük Kanunu uyarınca bu şekilde yurtiçine sokulan bu mallara, bedellerine ve diğer bazı kriterlere bağlı olarak, gümrük muafiyeti uygulanıyordu. Elektronik Ticaret Gümrük Beyanlarının kullanılması yoluyla da bu mallar zaman alan gümrük prosedürlerine tabi tutulmadan alıcılarına ulaştırılıyordu. Sıfır vergi, hızlı teslim.

15 Kasım 2019 0 4666
Son Yorumlananlar
Top
Menu