Konaklama Vergisi(4)

Diğer konular:

Konaklama Vergisi ve Turizm Payı Arasındaki Farklar

Makale Konaklama Vergisi Sertaç Banko

Turizm Yapı ve Konaklama Vergisi turizm sektörüne getirilen iki mali yükümlülük. Bu yazımızda uygulama alanı konusunda bazen kafa karışıklığa neden olan bu iki mali yükümlülüğe yönelik farkları sıraladık.

23 Aralık 2019 0 4165

Airbnb Tarafından Sunulan Hizmetler Işığında Dijital Hizmet Vergisi, Konaklama Vergisi ve Diğer Mali ve İdari Yükümlülüklerin Değerlendirilmesi

Makale Konaklama Vergisi Erhan Selim

Airbnb’nin Dijital Hizmet Vergisi ve Konaklama Vergisi gibi mali hayatımıza yeni giriş yapan iki vergiyi tek bünyede toplama potansiyeli bulunuyor. Bu yüzden sözkonusu vergilerin uygulanmasında yaşanabilecek sıkıntıların açıklanmasında Airbnb güzel bir örnek. Ayrıca teknoloji firmalarından elde edilen gelirlerin gündeme gelecek olması vatandaşlarımızın Airbnb sisteminden elde ettiği kazançları tekrar gözden geçirmesini zorunlu kılıyor. Bu yazımızda yeni vergiler ışığında bir teknoloji şirketinin iş modelini masaya yatırıyoruz.

9 Aralık 2019 0 4525

Vergi Piramitleşmesi(Tax Pyramiding) Kavramı, Mevzuattaki Örnekleri ve Konaklama Vergisinin Durumu

Makale Konaklama Vergisi İbrahim Karaduman

Vergi Piramitleşmesi (Tax Pyramiding), özellikle son dönemde sıkça duyduğumuz bir kavram. Mal veya hizmetler üzerinden alınan bir vergi, kimi zaman o malın ya da hizmetin maliyetine, çoğu zaman da doğrudan verginin matrahına girerek sonraki safhalarda alınacak olan verginin matrahını ve tutarını etkiliyor. Özellikle verginin doğrudan matraha dâhil olduğu durumlarda, işlem üzerinden hesaplanan bir vergi, bir başka verginin matrahının yeniden oluşmasına ve sonraki işlem vergisinin daha yüksek tutarda hesaplanmasına neden oluyor. Buna literatürde Vergi Piramitleşmesi deniyor.

16 Kasım 2019 0 4465

Konaklama Vergisi Değil Kundaklama Vergisi

Makale Konaklama Vergisi Erhan Selim

Dijital Hizmet Vergisi Kanunu ve Bazı Vergi Kanunlarında Değişiklik Yapılması Hakkında Kanun Teklifi TBMM Başkanlığı’na sunulalı birkaç gün oldu.  Elimden geldiğince turizmci dostlarımızın tepkilerini takip etmeye çalışıyorum. Hepsi şaşkın, sektör tam kendini toparlarken hiç beklemedikleri yerden bir darbe aldıkları kanaati ağır basıyor. Getirilen verginin küresel rekabette ellerini zorlaştıracağını dile getiriyorlar. Güzel espriler de duymuyor değilim. Kimisi bu bir konakla-ma vergisi diyor. Yani devlet kimsenin konaklamasını istemiyor diye ekliyor. Bir kısım arkadaş ise bu ancak kundaklama vergisi olabilir diyor. Çünkü bu vergiyle ocaklarına ateş düştüğü fikrindeler. 

28 Ekim 2019 0 4160

Son Yorumlananlar

Top
Menu